Přezky, knoflíky... Hotové výrobky šicí, výšívací a krejčovské potřeby Zdrhovadla, jezdce, suché zipy Nitě, vyšívací příze Jednovrstvé tkané i netkané textilie
Hledej v produktech
Hledej ve skupinách
Hledaný řetězec:

Zipy

Našim zákazníkům dodáváme nejrůznější typy klasických i suchých zipů v široké barevné škále a rozměrech. Náš sortiment zahrnuje zipy plastové - kostěné a spirálové - i kovové včetně velkého výběru designového provedení a povrchových úprav jezdců. Na přání jsme schopni jezdce opatřit logem zákazníka dle jeho vlastního návrhu.

Pro další informace o sortimentu zipů využijte prosím některý z následujících odkazů, nebo klikněte na odkaz "zobrazit produkty skupiny" pro zobrazení nejběžnějších dodávaných produktů.

 • Barevnice zipových stuh
 • Barevnice suchých zipů
 • Dělitelnost zipů
 • Loga
 • Historie zdrhovadla

  Předchůdce moderního zipu byl patentován jako an Automatic, Continuous Clothing Closure ve Spojených státech Amerických v roce 1851 Eliasem Howem, nejednalo se ale o vynález pro praktické využití, a proto nebyl nikdy uveden do prodeje. Whitcomb L. Judson si nechal patentovat podobné zařízení známé jako Clasp Locker pro rychlejší zapínání bot (1891). Vynález začal být vyráběn jeho firmou Universal Fastener company. Skutečný moderní zip se na světě objevuje v roce 1913 (patentován 1917) a jeho tvůrcem se stal Gideon Sundback – Švéd, který emigroval do Kanady
  Jedním z prvních velkých zákazníků se stala armáda spojených států. Zipy vybavila v roce 1917 velké množství vojenského oblečení i vybavení, a v první světové válce už tak američtí vojáci šířili zipy po světě. V Evropě se zipy začaly vyrábět v roce 1919 v Birminghamu, zipu se dostalo pozornosti např. v roce 1924. Tehdy na výstavě ve Wembley zapnuli a rozepnuli jedno zdrhovadlo třimilionkrát, aniž by se porouchalo.

  Jak funguje zip?

  Zipy, které používáme dnes, se od těch z roku 1914 příliš neliší. Každý ze zoubků má nahoře malý výstupek a dole odpovídající dolík. Při zapnutí dochází k tomu, že se zoubky, navedeny jezdcem, se mezi sebe napasují a drží díky výstupkům a dolíkům v sobě. Původně se vyráběly výhradně z mosazi, kterýžto materiál zajišťoval odolnost a dlouhou životnost.

  Pojmenování zipu

  Jméno Zip pochází od jednoho z pracovníků firmy B. F. Goodrich Co. Když experimentovali s novým zipem, tento pracovník překvapeně pochválil mechanismus slovy: "It's quite a zipper!" Jiná verze tvrdí, že anglický název Zipper pochází z věty "Zip 'er up". Slovo zip jako takové je v angličtině mnohem déle, vzniklo z citoslovce napodobujícího rychlý pohyb objektu. Přestože si firma Goodrich registrovala slovo Zipper jako obchodní známku už v roce 1925, dlouho se z ní netěšila. Slovo zdomácnělo v jazyce a firma u soudu s požadavkem o ochranu ochranné známky neobstála - zbylo jí jen spojení Zipper Boots.

  Bitva zipů s knoflíky

  V takzvané "bitvě o poklopce" pak zip porazil knoflíky v roce 1937, kdy francouzští módní návrháři zapojili zipy do svých modelů. Magazín Esquire si liboval nad tím, že zip konečně zabrání "možnosti neúmyslného veřejného pohoršení". Nejspíš si neuvědomili, že i zip může člověk zapomenout zapnout.
  design: Lollo